تبلیغات
دیولق،دهکده باستانی من - عزاداری سنتی در روستاهای استان اردبیل

حضرت محمد(ص) : دوست داشتن وطن ازایمان است


Admin Logo
themebox Logo
آیه قرآن حدیث موضوعیدر این وب
در كل اینترنت
تاریخ:پنجشنبه 30 شهریور 1396-04:31 ب.ظ

عزاداری سنتی در روستاهای استان اردبیل

امروزه به دلیل پیشرفت های اساسی در شهرهای صنعتی، متاسفانه این امر تاثیر فراوانی بر روی عزاداری سنتی گذاشته، طوری که از گروه موزیک و مارش ویژه محرم گرفته تا خواندن مداحان قدیمی امروزه با آخرین سیستم‌های صوتی کلاً چهره ی عزاداری سنتی را امروز تغییر داده و در کلان شهرهای ایران امروزه خبری از عزاداری سنتی نیست و باقیمانده این عزاداری‌ها تنها در روستاهای اردبیل دیده می‌شود.

روستاهای اردبیل به دلیل دوری از مراکز شهرها و دسترسی کم به سیستم‌های صوتی و امکانات تعزیه، دارای مراسمات ویژه و به لحاظ هنر تعزیه و مباحث مردم شناسی از اهمیت بسیاری برخوردار است. بهزاد جماعتی ثمرین دانشجوی کارشناس ارشد مردم شناسی از عزاداری سنتی روستاهای اردبیل می گوید: روستاهای اردبیل حافظ اصالت و فرهنگ ناب رسم و رسومات گذشته اردبیل است.

هر ساله سیل جمعیت مشتاق و محبان حضرت حسین (ع) از شهرهای مختلف برای عزاداری و تماشای مراسمات تعزیه خوانی به روستاهای اردبیل مراجعه می‌کنند. این در حالی است که جمعیت مشتاق بخصوص در روزهای تاسوعا و عاشورا این چند روز را در روستاهای اردبیل می‌گذرانند و اغلب مردم که در خانواده مریض یا مشکل خاصی دارند با نیت خاصی در بین تعزیه داران روستا حضور می‌یابند.


دسته‌های عزاداری در روستاهای اردبیل با لباس‌های بلند مشکی و سربند مشکی و معمولاً زنجیر بر دست در جلوی مساجد و تکایا جمع می‌شوند و یکی از پیشکسوتان با صدای مظلوم حسین با صدای بلند مردم را دعوت به عزاداری می‌کند و بعد از فریاد بلند «دسته باشی» بزرگ محله، مردم نیز به صورت هم آوایی بعد از ایشان صدای مظلوم حسین را تکرار می‌کنند،مردم بعد از دقایقی با لباس‌های مخصوص بعد از وضو و گروهی با پای برهنه در جلوی مسجد حاضر می‌شوند.

دسته‌های عزاداری در یک مراسم خاص به تک تک منازلی که هر سال در آنجا صاحب خانه به تعزیه داران نذورات می‌دهد مراجعه می‌کنند و گاو و گوسفندان زیادی را در جلوی دسته جات عزاداری قربانی می‌کنند و با گوشت این قربانیها به تعزیه داران نهار و شام احسانی پخت می‌شود.

مراسمات شبیه خوانی که در روستاهای اردبیل هر ساله با سبک و سیاق قدیمی برگزار می‌شود که از اهمیت بسزایی برخوردار است. اکثر رسم و رسومات روستایی در بخش ثمرین به ویژه در حوزه عاشورا به صورت بکر مانده و از گزند ایام و حوادث تاریخی سالم مانده است.

امروزه تمامی نواها و آهنگ‌های تعزیه ترکی آذربایجانی در مراسمات تعزیه و شبیه خوانی به صورت اصیل اجرا می‌شود ولی متاسفانه در مراسمات تعزیه شهرها این آهنگ ها اجرا نمی‌شود و اغلب این نواهای اصیل به صورت رجز خوانی خوانده می‌شود.

مراسم‌های شمع‌گذاری نیز در روستاهای اردبیل به صورت ویژه انجام می‌پذیرد

در روستاهای بزرگ اردبیل از جمله بخش ثمرین دسته‌جات عزاداری به تمامی مساجد، حسینه‌ها و امامزاده ثمرین رفته و ضمن عزاداری مشغول روشن کردن شمع نذری می‌شوند. و بعد از اتمام عزاداری مردم خسته به محله خود بر می‌گردند و بخشی از مردم که در خانه‌ها بودند با شور و حال خاصی به استقبال دسته‌جات عزاداری می‌شتابند و با یک سری احترامات از جمله با پیوستن به دسته جات عزاداری به همراه آنها به مسجد محله آمده و در مسجد به آنها با دادن چای و شربت پذیرایی می‌شود.

در بخش ثمرین انواع نذورات از پخش میوه‌های باغ‌های ثمرین گرفته تا پخت انواع حلواهای سنتی و پخت چند نوع فطیر محلی که اغلب در صبحانه مخصوص «سحر مزاری» از میهمانان و تعزیه داران حسینی پذیرایی می‌شود. در محلات هفت گانه ثمرین مراسم‌های شبیه‌خوانی و تعزیه مستقل برگزار شده و قدمت این عزاداری‌ها و تعزیه‌ها به بیش از دو قرن می‌رسد و در این مدت تمامی مراسم‌های به صورت کاملاً سنتی برگزار می‌شود.

معمولاً در صبح عاشورا در محلی که قرار است در آنجا مراسم شبیه‌خوانی عاشورا برگزار شود عده‌ای از مردم صبح زود با زدودن سنگ و کلوخ و با تمیز و مرتب کردن میدان با نیت اینکه عصر عاشورا امام حسین (ع) و یاران‌شان در آن شهید می‌شوند این مکان را آماده می‌کنند. البته در گذشته مراسم‌های قمه‌زنی به صورت انفرادی و گروهی نیز دیده می‌شد که در این چند سال گذشه بسیاری از مراسم‌های کم رنگ شده است.

معمولاً پس از طلوع خورشید و برگزاری مراسمات صبحانه با پخش لبنیات محلی و فطیر و نان محلی در منازلی که نذر خاصی دارد و معمولاً همه مردم با جار یک نفر که صدای رسایی دارد از همه ی مردم دعوت می‌شود تا با حضور خود موجبات خوشحالی صاحب خانه را فراهم آورند.

قبل از مراسم شبیه خوانی معمولاً مراسم ویژه شاخسی واخسی (شاه حسین و وای حسین) برگزار می‌شود که گروهی از مردمان پیش کسوت با صلابت مردانگی دست همدیگر را گرفته و به صورت دو گروه مجزا با دست داشتن قمه و چوب ندای شاه حسین و وای حسین را سر می‌دهند و این عمل باعث جمع شدن و ازیاد مردم در کنار میدان می‌شود و کم کم گروه اشقیاء با لباس‌های رنگی رجزخوان وارد میدان می‌شوند و گروه اولیاء خوان با فروتنی خاصی به میدان نزدیک شده و صدای محزون شبیه حضرت عباس (ع) علمدار کربلا تمامی مردم را به سوی خود می‌کشد طوری که اکثر مردم اکثراً آقایان و بسیار به ندرت مادران سالخورده نیز به این دسته می‌پیوندند و همه اشک ریزان در پشت دسته و اهل بیت امام حسین (ع) به صورت نمادین حرکت می‌کنند.

معمولاً با این وضعیت عزاداری حسینی زنجیر بر دست میدان شبیه خوانی را دور می‌زنند و پس از خواندن عبارات تعزیه در محل مناسبی که قبلاً برای موافق خوان‌ها تعبیه شده مستقر شده و در مقابل گروه مخالف‌ها هستند که مراسم با فریاد شمر و همراهی افرادش شروع می‌شود و می‌توان گفت که این مراسم خاص در بخش ثمرین از جمله آن مراسماتی که هر ساله بسیاری را از مردم شهری را به سوی خود می‌کشد و تقریباً مراسم از ساعت 9 صبح شروع شده و در نزدیکی‌های ساعت 2 بعد از ظهر مراسم خاتمه می‌یابد و تمامی تماشاگران و تعزیه داران را مردم به منازل خود و گاهی به زور می‌برند و با کمال افتخار مشغول میزبانی و دادن ناهار به آنها می‌شوند.

معمولاً در بخش ثمرین سه مجلس تعزیه اجرا می‌شود که اولی مراسم شبیه‌خوانی عاشورا است که مجلس مفصلی است و تعزیه‌خوانان بزرگی از گذشته در این مراسم شرکت داشته‌اند از جمله مرحوم میرغنی، مرحوم میرزه قربان فرضی، ملاستار، عزت فرازی و باقیمانده این بزرگان تعزیه خوان معاصر استاد کریم جماعتی ثمرین که سینه‌اش خزینه ماندگار آهنگ‌ها و نواهای تعزیه است و امروزه ردیف تعزیه ترکی آذربایجانی به روایت استاد جماعتی در سر تا سر جهان تشیع برای همگان شناخته شده است. ضمن این که کریم جماعتی موذن و هم چاووش خوان بزرگ منطقه ثمرین، با شهرتی فرا مرزی اکنون مشغول آموزش هنر تعزیه می‌باشند.

مراسم دوم مراسم شبیه خوانی سوم امام(ع) است که از دیر باز در این منطقه اجرا می‌شود و در نهایت مراسم شبیه‌خوانی چهلم محرم که از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و برگزاری این سه مجلس تعزیه به لحاظ سنتی و رعایت موازین تعزیه اصیل در استان اردبیل بسیار قابل اهمیت می‌باشد.

بخش باستانی ثمرین امروزه به عنوان یکی از مراکز هنر تعزیه خوانی و قطب بزرگ مراسم‌های سنتی و فورکلوریک استان اردبیل می‌باشد و در طول یک قرن گذشته به دلیل داشتن دانشمندان بزرگی از جمله آیت الله بحرالعلومی، ملاحمداله، میرداماد و دیگر بزرگان یکی از مراکز قابل اهمیت اردبیل بوده و به لحاظ اتفاقات اجتماعی و مباحث مردم شناختی در منطقه به ویژه در بین دیگر روستاهای اردبیل حائز اهمیت است.

وجود پیرهای متعدد در روستای ثمرین و امامزاده سلطان خواجه علی نوه امام موسی کاظم (ع) و وجود درخت بسیار قدیمی دو هزار ساله، معابدی با قدمت پارینه سنگی، باغات ثمرین و وجود سنگ‌های قیمتی از جمله عقیق و از همه مهمتر ریشه و اصالت غنی و نگهداری رسم و رسومات کهن آذربایجانی و هنرهای شعیه و اجرا و حفظ مجالس تعزیه به شیوه سنتی در این منطقه امروزه بسیاری از توریست‌ها و افراد علاقه‌مند و محبان واقعی امام حسین (ع) را از سر تا سر جهان به بخش ثمرین می‌کشد و در نهایت قدمت این منطقه و ساکنان با فرهنگ ثمرین باعث شده که این بخش حافظ راستین بسیاری از گنجینه‌های فاخر و رسم و رسومات کهن دیار آذربایجان باشد.

برگرفته از خبرگذاری تسنیم

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


https://medium.com/@nikenith
شنبه 26 مرداد 1398 10:09 ب.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article plus the rest of the site is
very good.
www.openstreetmap.org
شنبه 26 مرداد 1398 06:26 ب.ظ
I was just seeking this information for a while.

After 6 hours of continuous Googleing, at last I
got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of
informative web sites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.
https://www.seedandspark.com/
شنبه 26 مرداد 1398 11:00 ق.ظ
As I website possessor I believe the content matter here is rattling magnificent
, appreciate it for your efforts. You should keep
it up forever! Good Luck.
http://www.divephotoguide.com
شنبه 26 مرداد 1398 04:25 ق.ظ
Yay google is my queen assisted me to find this great web site!
https://www.diigo.com
جمعه 25 مرداد 1398 11:28 ب.ظ
Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so
I came to check it out. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Excellent blog and fantastic design.
http://www.folkd.com/user/lurgingha7
جمعه 25 مرداد 1398 01:46 ب.ظ
I was just seeking this information for a while.
After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your web
site. I wonder what's the lack of Google strategy that don't
rank this type of informative websites in top of
the list. Generally the top web sites are full of garbage.
www.spreaker.com
جمعه 25 مرداد 1398 11:26 ق.ظ
I believe everything said made a great deal of sense.

But, what about this? suppose you composed a catchier post title?
I ain't suggesting your content is not solid., however what if you added a post title that makes people desire more?
I mean دیولق،دهکده باستانی من - عزاداری سنتی در روستاهای استان اردبیل is a little vanilla.
You ought to glance at Yahoo's front page and see how they create article titles to grab viewers to click.
You might try adding a video or a related picture or two to grab readers excited about
everything've got to say. In my opinion, it might bring your website a
little bit more interesting.
www.folkd.com
پنجشنبه 24 مرداد 1398 09:28 ب.ظ
Everything typed made a lot of sense. However, think
on this, suppose you added a little content? I mean, I don't wish to tell you how to run your blog,
however suppose you added something that makes people desire
more? I mean دیولق،دهکده باستانی من - عزاداری
سنتی در روستاهای استان اردبیل is kinda vanilla.

You ought to peek at Yahoo's front page and note how they write article titles to grab people interested.
You might add a related video or a pic or two to get readers interested about what you've written. Just my opinion,
it might bring your posts a little livelier.
medium.com
پنجشنبه 24 مرداد 1398 05:31 ب.ظ
As I website possessor I believe the content matter here is rattling
wonderful , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever!
Best of luck.
https://tawk.to/etchrop2
پنجشنبه 24 مرداد 1398 02:17 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up plus the rest of the website is extremely good.
www.play.fm
چهارشنبه 23 مرداد 1398 11:13 ب.ظ
I don't ordinarily comment but I gotta say thank you for the post on this amazing one
:D.
hubpages.com
سه شنبه 22 مرداد 1398 02:43 ب.ظ
I cherished up to you'll receive carried out proper here.
The caricature is attractive, your authored material stylish.
nevertheless, you command get bought an shakiness over that
you wish be turning in the following. in poor health no doubt come more beforehand once more as precisely the similar nearly a
lot frequently within case you protect this increase.
Gail
دوشنبه 21 مرداد 1398 08:04 ب.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing
this post and the rest of the website is also really good.
diigo.com
دوشنبه 21 مرداد 1398 05:50 ب.ظ
I don't normally comment but I gotta admit regards for the
post on this perfect one :D.
www.icyte.com
دوشنبه 21 مرداد 1398 03:30 ب.ظ
As I web site possessor I believe the content material here is rattling fantastic
, appreciate it for your efforts. You should keep it
up forever! Best of luck.
https://fontlibrary.org
دوشنبه 21 مرداد 1398 10:00 ق.ظ
Keep up the great work, I read few posts on this internet site and
I believe that your site is really interesting and contains
circles of excellent info.
https://www.question2answer.org/
شنبه 19 مرداد 1398 10:25 ب.ظ
I don't ordinarily comment but I gotta say appreciate it for
the post on this amazing one :D.
http://www.authorstream.com/
شنبه 19 مرداد 1398 10:24 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up
and the rest of the website is also very good.
buddypress.org
شنبه 19 مرداد 1398 03:31 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I will be sure to bookmark it and come back to read more of your
useful info. Thanks for the post. I will definitely
return.
www.spreaker.com
جمعه 18 مرداد 1398 03:36 ق.ظ
Terrific work! That is the type of info that are supposed
to be shared across the net. Shame on Google for not positioning this submit upper!

Come on over and discuss with my site . Thanks =)
speakerdeck.com
چهارشنبه 16 مرداد 1398 07:58 ب.ظ
As I site possessor I believe the content material here is rattling excellent , appreciate it for your hard
work. You should keep it up forever! Good Luck.
onmogul.com
چهارشنبه 16 مرداد 1398 05:57 ب.ظ
I don't normally comment but I gotta state regards for
the post on this perfect one :D.
disqus.com
چهارشنبه 16 مرداد 1398 04:13 ب.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and the rest of the website is very good.
trello.com
چهارشنبه 16 مرداد 1398 01:06 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
I will be sure to bookmark it and come back to read more of
your useful information. Thanks for the post. I'll certainly comeback.
http://myfolio.com/landsbybi
چهارشنبه 16 مرداد 1398 12:31 ق.ظ
I beloved up to you'll receive carried out proper
here. The comic strip is attractive, your authored material stylish.
nonetheless, you command get bought an nervousness over that you would like be turning
in the following. unwell undoubtedly come more in the past once more since
exactly the similar nearly very continuously within case you
protect this increase.
https://fontlibrary.org/en/member/buillepo18
سه شنبه 15 مرداد 1398 04:11 ب.ظ
I was just looking for this info for some time.
After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your
web site. I wonder what is the lack of Google strategy that don't rank this kind of informative
web sites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.
Darwin
دوشنبه 14 مرداد 1398 12:14 ب.ظ
I don't normally comment but I gotta tell regards for the post on this great
one :D.
Stefanie
دوشنبه 14 مرداد 1398 05:51 ق.ظ
As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling wonderful , appreciate it for your efforts.
You should keep it up forever! Good Luck.
Staci
یکشنبه 13 مرداد 1398 10:20 ق.ظ
Right now it seems like Movable Type is the best blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
Thin Bowel Movements and Hemorrhoids
پنجشنبه 10 مرداد 1398 10:26 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
of any widgets I could add to my blog that automatically
tweet my newest twitter updates. I've been looking for a
plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have
some experience with something like this. Please
let me know if you run into anything. I truly enjoy reading
your blog and I look forward to your new updates.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30